Doğa - Küçük Orman Anaokulu

Doğa - Küçük Orman Anaokulu
Doğa

Doğada şifalanıyoruz…

Büyük şehrin koşuşturmacalı halinden, egzosundan, kalabalığından, beton yığıntısından, inşaatından, trafiğinden, sıkıntısından çocukları olabildiğince koruyabilmek…

Çocuklara bizim çocukluğumuzdaki özgürlük alanlarını, sokakta oyun oynayabilmeyi, parkta bahçede keyifli vakit geçirebilme imkanını biraz olsun sağlayabilmek…

İstanbul gibi bir metropolde yaşıyor olsalar da, çocuklar olabildiğince açık havada büyüsün, doğayla bağ kursun, ağaçlara tırmanabilsin, hayal güçlerini kullanarak bir ağaç dalından, bir yapraktan kocaman dünyalar yaratabilsin, ellerini toprağa değdirebilsin, kendi ektiklerini yiyebilsin, sağlıklı ve güçlü olabilsin istedik.

Bu yüzden her hafta düzenli olarak ormana gidiyor, yaz kış her gün uzun uzun bahçeye çıkıyoruz. Bunu yapmaya başladığımız andan itibaren çocuklardaki değişimi kendi gözlerimizle gördük:

“Doğadaki Son Çocuk” kitabının yazarı Richard Louv’un dediği gibi doğanın çocuklar üzerinde sihirli ve sağaltıcı bir etkisi bulunuyor. Ormanda ya da okul bahçesinde zaman geçiren her çocuk, bir süre sonra sakin, odaklanmış ve hayatından memnun bir çocuğa dönüşebiliyor.

Doğada olmak onlara da bizlere de iyi geliyor…